Yaz mevsiminin sonuna gelirken henüz tatile çıkamamışların önüne açılan sayısız tatil seçeneklerinin başında kuşkusuz deniz tatili gelecektir. Gündüz, güneş ve deniz; gece, özellikle deniz ürünleriyle donatılmış yemeklerle dolu bir tatili kaçırmamanın son günleri. Tabi ki isteyenlerin önünde dağa çıkıp oradaki temiz havadan(!) yararlanmak da bir alternatif olarak düşünülebilecektir. 

Gelin görün ki iki günlük tatili zehretmek isteyen terörist güçler(!) bugünlerde yine faaliyete geçmiş durumdalar. Soluyacağımız temiz havadan yüzeceğimiz suya, oradan da balıklı nefis yemeklere düşmanlık yapan güçlerin başında bilim insanları geliyor.

Terörist araştırmacılar(!), hem ekonomik durumun kötüleşmesinin hem de ruhsal sağlığımızın bozulmasının temel nedenleri. Verdikleri haberlerle huzurumuzu kaçırmak istiyorlar, turizm faaliyetlerini baltalamak istiyorlar ama tabi ki hiçbir şey bizi anlık hazzımızdan vazgeçiremeyecektir.


André Gide, deneyecekti Yeryüzü Nimetleri’nde, bitmez arzusundan sıkılıp kaçmak isteyecekti, başaramayacaktı. “Arzum tüm benliğime egemen oldu, kölesi oldum onun. Kaçıp gitti özgürlüğüm” diyecekti.
***

Alpler’de ve Antarktika’da daha önce hiç olmayan ve insanları şaşkına düşüren bir olaya rastlanmış olsa da, bu hafta Gide’in dediği gibi modern zamanın insanı kaçamayacaktır arzusunun zincirlerinden.

Gökyüzünden kara çok benzeyen beyaz mikroplastik parçacıklar yağıp, pistleri doldursa da onlar temizlettirilip kayak yapılmaya devam edilecektir. İnanılmayacak gibi gelse de rüzgârın sürüklediği miniskül plastik parçacıkları karla beraber yağmaya başlasa da gözler kapanacaktır olan bitene.

Şimdiye kadar akarsularla ve okyanustaki akıntılarla sürüklendiği bilinen 5 mm’den daha küçük bu parçacıkların, kar fırtınalarıyla çok uzun mesafelerde sürüklendiği ilk olarak görülse de değişen bir şey olmayacaktır. En fazla bilim insanları suçlanacaktır. Tatile çıkmış turistin keyfi kaçırılmamalıdır, turizmin ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkisi gözden kaçırılmamalıdır.

İktisatçının gözü tüketim oranının ve büyümenin üzerindedir. 

Ayrıca Grönland açıklarında, Almanya’nın kuzeyinde keşfedilen ve henüz sağlık üzerindeki etkileri bilinmeyen bu plastik parçacıkları için bilim insanları karamsarlık bulutları oluşturacaklarına acilen bir aşı geliştirmelidirler.
***

Şaka bir yana, tatil ve turizm mevsiminde her türlü tüketimin kışkırtılarak doruğa çıktığı bu dönemde, söylenecek olan anlamsız kalsa da belirtmek gerekecek; insan faaliyetleri tehlikeli bir şekilde yaşadığı yeri yok etme aşamasına gelmiştir. Sistemin, insan tabiatındaki zaafı kışkırtmasının bilincine varılmazsa, olabilecekler olabilecek duruma geldiğinde, vakit çoktan geçmiş olacaktır.

Write A Comment