Metin Sarfati’nin Şalom Gazetesinde yer alan makalelerinden oluşan Yahudi İnsandan İnsan Yahudi’ye adlı eseri Efil Yayınları iş birliği ile okuyucuyla buluştu.

Eser, “Yahudi insan” ile “insan Yahudi” arasındaki tarihsel gerilimi, özellikle bu topraklarda yaşayan Yahudiler için ne kadar önemli ve çözülmesi zor bir sorun olarak kendisini gösterdiğini çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor.

Prof. Hüseyin Özel’in kitap için yazdığı tanıtım yazısından;

 İspanya’dan kovulan Yahudiler bu coğrafyada kendilerine yeni bir hayat kurarken, Sarfati’ye göre Aydınlanma’nın yarattığı dönüşümün bir ölçüde kıyısında kalmış görünüyorlar. Bu arada kalmışlık, aslında yalnızca onların değil, ülke olarak bizim de yaşadığımız, bugünlerde ağırlığını daha fazla hissettiğimiz bir gerçeklik. Ne yazık ki, bence Türkiye’nin yaşadığı en önemli Aydınlanma projesi olan Cumhuriyet’in kazanımlarının altının oyulduğu, kendimizi insan türünün bir üyesi olarak görmek yerine giderek içe kapandığımız, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ideallerinden giderek uzaklaştığımız bir dönem bu. Bu bakımdan da kaderlerimiz ortak. Albatros’un rehberliğinde, özgürleşmenin ve insanlığımızı kazanmanın hepimiz için ortak bir hedef olduğu düşüncesi, kitaptaki satırlarda kendisini sürekli duyuruyor.

Kitabı satın almak için tıklayınız.

Write A Comment