“Yeni normalin” gerçekten yeni olabileceği ancak tarihselin, ekonominin ipuçlarından bakma alışkanlığını edinmeyenler için hayal edilebilecek bir şeydir.

Hazzının ve hızının tutsağı olan için, özgürlük bir yanılsama olarak kalacaktır hep anlaşılan.

Halbuki filozof daha 17. yüzyılda uyarmıştı: “Herkesin mutlu olmaya hakkı yoktur. Böyle bir eşitliğin mümkün olabileceğini düşünmüyorum. Cahiller ve bilinçsizler mutlu olamazlar.”

Hayalin içinde hayal görenler dünya sisteminin geçirdiği kalp krizi sonrasında insanların bunu bir uyarı olarak görebileceğini düşleyeceklerdi.  

****

Kuzey Kutup’unda Verhoyansk şehrinde bu hafta termometreler 38 dereceyi gösterecek, insanlık, aklı, bilimi, teknolojisi ve hızı ile yeni bir rekora imzasını atacaktır. Moskova’nın altı bin kilometre ötesindeki Sibirya’nın bin üç yüz nüfuslu bu küçük kentinde bilindiği kadarıyla ölçüm aletleri böyle bir dereceye hiç tanık olmayacaklardı.

2020 böylece rekorların en büyüğüne imza atacaktır.

Bir bilim adamının duruma ilişkin yorumu tek cümleliktir; bu yıl Sibirya’da olup bitenler olağanüstüdür.

Dünyanın iklim düzenleyicisi böylece üstünde yaşayan tarafından yok edilmektedir.

***

Bir an evvel yakalanmak istenen tüketim miktarlarıyla, dönülmek istenen iktisadi büyüme modelleriyle insan ve iktisadi sistem “yeni normalde” daha aydınlık bir ufuk vaat etmekte midir gerçekten?

Daha doğrusu böyle bir şey gerçekten istenmekte midir?

Yorum Yazın