“Sisifos Söylemi”nin Düşündürdükleri

Asya’da 6000 Metre yükseklikteki Tang-Gula’da, bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda Asya’nın büyük su kaynağı Yangzi nehrinin, iklim değişikliğinden büyük zarar gördüğü tespit edildi.

Yıllar içinde araştırmasını sürdüren Çinli jeolog “Yang Yong”, Çin’de ve Hindistan’da iktisadi büyüme sürecinde yapılan büyük barajların dünyanın en az yarısını yaşatan Asya’daki bu büyük su kaynaklarını nasıl etkilediğini inceliyor.

Isınma sonucunda eriyen buz kütlesinin, su kaynaklarını azalttığını ve bunun stepleri çölleştirip, tarımsal üretimi etkilediğini tespit eden Yang Yong şöyle diyor: “bunu gördükçe, içimdeki sıkıntı büyüyor.”

Paris’teki iklim konferansı yaklaşırken, bu korkunç gelişmeyi orada anlatmak için hazırlanıyor Yang Yong. Tibet buzulların erimesine en açık bölge olarak, Çin topraklarındaki Qinghai’da en az 8000 km2 lik bir buzul parçasının, son 30 yılda %15 küçüldüğünü söyleyecek muhtemelen Yang Yong Paris’te. Gerçekten de bu süreç 1990’dan beri hızlanmış durumda. Burada ağaçlar azalmış, köy ve kasabalar yavaşça yok olmaya başlamış, hazin bir görüntüsü var buranın.5000 metre yükseklikten sonra kimse yok.

Yang Yong bu Tibet yaylasının, Batı Çin’in büyük çölü Taklamakan’a dönüşmesinden korkuyor. Toprak çöle dönüşüyor. Ayrıca göçmen Tibetlilerin artık avlayacakları vahşi hayvanların soyu da azalıyor.

İlerleme Camus’nün “Sisifos Söylemi”ndeki trajediyi hatırlatıyor.

İnanılmayacaksa da Çinli yetkililere göre bunun sebebi, göçebeler.

Çinliler önlem olarak, yapay yağmur ve kar üretmeye çalışıyor. Bu da farelerin ve kimi hayvanların ölümüne neden oluyor. Ayrıca Tibetli göçebelerin yüzlerce yıl süren ekonomilerini de yok ediyor.

***

Çin yıllardır göz kamaştırıcı bir büyüme sağlıyor. İktisadi büyüme sonucunda azımsanmayacak miktarda Çinli yoksulluk sınırını aştı.

İktisatçı ve siyasetçi birlikte, insanın ezeli var olma kaygısını varlıklı olma arzusuna mı dönüştürdü?

Spinozyen var olma isteğinden, varlıklı olma arzusuna geçiliyor. Spinoza varlığın kendi içinde var olma direncini erdemli buluyordu. Varlıklı olma arzusunu erdemsizlikle koşut tutuyordu.

***

Varlıklı olma arzusu, kendi erdemsizliği içinde varlığın var olma temellerini yok edecek gibi.

Write A Comment